Artykuł sponsorowany
Restauracja – wystrój ma znaczenie! Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, dlatego wystrój restauracji odgrywa kluczową rolę w jej sukcesie na konkurencyjnym rynku. Dopiero gdy wnętrze przemówi do gości, kuchnia będzie mogła ich przekonać o swoim kunszcie. W tym artykule przedstawimy 7 zasad aranżacji restauracji, które pomogą Ci stworzyć wyjątkowy, niezapomniany lokal. Czytaj!
Restauracja – wystrój. Reguły prowadzące do sukcesu
Dobrze zaprojektowane wnętrze nie tylko przyciąga klientów, ale również buduje atmosferę i wpływa na ich doświadczenia kulinarne. Podczas spotkań towarzyskich, jak również samodzielnych posiłków, liczy się całość wrażeń. Właśnie piękne wnętrze przekona gości, że warto przychodzić do Twojej restauracji, a nie po prostu zamówić posiłek na dowóz i zjeść go we własnym salonie. Kieruj się tymi uniwersalnymi wskazówkami! Niezależnie od tego, gdzie jest Twoja restauracja – Zabrze, konkurencyjna Warszawa czy mała miejscowość bez rozwiniętego życia nocnego – możesz się stać centrum gastronomicznym całej okolicy.
1 – Przyjmij spójny styl
Zastanów się, jaki charakter ma mieć Twoja restauracja. Czy ma być elegancka i wyrafinowana, czy raczej domowa i przytulna? Wybór stylu będzie miał wpływ na wszystkie elementy wystroju, od mebli i oświetlenia po kolorystykę i dekoracje. Zastanów się, jacy goście mają Cię odwiedzać – zapewne już dobrze to wiesz, więc teraz przeanalizuj, jakiego poziomu luksusu, przytulności bądź nowoczesności oczekują.
Nie próbuj łączyć różnych styli – jeśli lokal ma być dla każdego, to będzie dla nikogo!
2 – Zapomnij o prowizorce
Dekoracje to świetny sposób na spersonalizowanie wnętrza restauracji i nadanie mu charakteru. Możesz użyć obrazów, plakatów, roślin, świec i innych elementów, które odzwierciedlają styl Twojego lokalu. Warunek jest jeden – dekoracje muszą być porządnie wykonane.
Goście będą mieli dużo czasu na dokładne przyjrzenie się każdemu elementowi wystroju, a tanimi bibelotami zasugerujesz, że nie dbasz o detale. Co więc dzieje się na kuchni? Goście zaczną podejrzewać, że osoby odpowiedzialne za lokal oszczędzają także na składnikach!
3 – Stawiaj na funkcjonalność układu
Ważne jest, aby układ restauracji był wygodny zarówno dla gości, jak i dla personelu. Pamiętaj o odpowiedniej odległości między stolikami, swobodnym dostępie do toalety i kuchni oraz łatwym poruszaniu się po sali. To kwestia nie tylko wygody, ale i bezpieczeństwa.
Jeśli masz problem z zaaranżowaniem stolików i krzeseł, warto zwrócić się o pomoc do architekta lokali gastronomicznych. Czasami to, co wydaje nam się odpowiednim układem, może w praktyce zupełnie nie działać – lepiej mieć wszystko obliczone i wymierzone przed zakupem mebli.
4 – Przemyśl kolorystykę trzy razy
Kolorystyka wnętrza powinna być spójna z logo lokalu. Co więcej, samo opracowanie identyfikacji wizualnej musi być dokładnie przemyślane. Dobrze dobrana paleta barw może nie tylko przyciągać klientów, ale również wpływać na ich apetyt, nastrój i czas spędzony w restauracji.
- – Czerwony pobudza apetyt i kojarzy się z energią. Idealnie nadaje się do restauracji serwujących steki, burgery i inne dania mięsne. Tworzy ciepłą, pobudzającą atmosferę, toteż będzie odpowiedni także dla rodzinnych restauracji oraz fast-foodów. Nie bez powodu McDonald, KFC czy Pizza Hut wybrały dla siebie właśnie czerwień.
- – Pomarańczowy i żółty kolor może pobudzać apetyt i poprawiać nastrój. Dobrze sprawdza się w restauracjach serwujących dania kuchni meksykańskiej oraz bary azjatyckie.
- – Zielony kojarzy się z naturą i świeżością, może wywoływać uczucie spokoju i harmonii. Jest dobrym wyborem dla restauracji serwujących dania kuchni wegetariańskiej/wegańskiej oraz restauracje fit.
- – Niebieski kojarzy się z morzem, przywołuje uczucie spokoju i relaksu. To dobry kolor dla restauracji serwującej dania z owocami morza i szeroko pojętą kuchnię śródziemnomorską.
- – Czerń jest idealnym kolorem do restauracji w stylu glamour, gdzie liczy się elegancja i luksus. Chętnie stosują ją sushi bary, lokale z kuchnią premium.
- – Metaliczne barwy, cegła, zwłaszcza w połączeniu z czernią – na tym bazują lokale o nowoczesnym profilu, chcące trafić do młodych osób.
- – Naturalne drewno – kolor naturalnego drewna to must have w restauracjach z domowym jedzeniem. Zawsze prezentuje się dobrze, wnosi przytulność i swojskość.
Warto rzucić okiem na identyfikacje wizualne lokali o podobnym profilu.
Pamiętaj, że gdy już wybierzesz konkretny odcień, trzeba się go trzymać. Przodujący kolor powinien pojawiać się w różnych elementach wystroju, a nawet w karcie menu. Niech ten jeden, konkretny kolor na zawsze zapisze się w pamięci gości jako skojarzenie z Twoją restauracją.
5 – Oświetlenie ma znaczenie
Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w wyglądzie potraw i atmosferze restauracji. Dobrze dobrane oświetlenie może sprawić, że potrawy będą wyglądały apetycznie, kusząco, aż chce się zrobić zdjęcie na Instagrama (to Twoja najlepsza reklama!).
Natężenie światła powinno być dostosowane do rodzaju potraw i atmosfery, jaką chcemy stworzyć.
- – W restauracjach ekskluzywnych oświetlenie powinno być nieco przytłumione, aby potrawy były lepiej widoczne. Posłuży to też klimatowi romantycznych kolacji.
- – W lokalach rodzinnych, studenckich i typu fast food, oświetlenie może być neutralne, aby stworzyć bardziej dynamiczną atmosferę.
- – Unikaj zimnego światła, ponieważ potrawy mogą się w nim prezentować mniej estetycznie. Zimne światło podkreśla najdrobniejsze detale, a nie każda potrawa może być perfekcyjnie piękna.
Uwaga: według prawa pracy, na sali oświetlenie musi mieć minimum 200 luxów. Na sferze kuchni jest to minimum 500 luxów.
6 – Na rośliny zawsze jest miejsce
Rośliny mogą ożywić wnętrze restauracji, nadać mu przytulnego charakteru i poprawić samopoczucie gości. Jednak wybór odpowiednich roślin i kwiatów wymaga rozwagi, aby nie tylko były one estetyczne, ale również bezpieczne dla osób z alergiami.
- – Jeśli restauracja jest utrzymana w nowoczesnym klimacie, trzymaj się roślin zielonych. Monstera, fikus, paproć, bluszcze, sukulenty i kaktusy – to zawsze dobrze wygląda.
- – W restauracjach o atmosferze glamour oraz tych proszących się o kolory, wybierz rośliny z kwiatami. Do kwiatów o niskim potencjale alergicznym należą m.in. gerbery, storczyki, anturium, bromelia.
- – Kwiaty cięte? Tylko nie te sztuczne! Jeśli konieczność wymieniania bukietów wypada za drogo, postaw po prostu na kwiaty doniczkowe.
- – Unikaj kwiatów o intensywnym zapachu – np. róże, mimo swojego piękna, nie dogadają się z intensywnym aromatem potraw.
7 – Wydziel przestrzenie dla stolików
W lokalu powinno być przynajmniej kilka stolików zorganizowanych w taki sposób, by grupy czuły się w nich swobodnie, a introwertyczni goście nie czuli się przytłoczeni.
- – Używaj mebli o różnych wysokościach i kształtach, aby stworzyć naturalne granice między strefami. Osoby, które chcą szybko coś przekąsić, będą mieć do dyspozycji proste krzesła i stolik z widokiem na salę. Ci chcący przy obiedzie porozmawiać na prywatny temat, chętniej wybiorą stolik w kącie, z zabudowanymi fotelami skierowanymi tyłem do reszty lokalu.
- – Parawany i ścianki działowe mogą być używane do tymczasowego wydzielenia stref lub stworzenia bardziej prywatnych przestrzeni dla gości. Jest to szczególnie przydatne w dużych restauracjach o otwartym układzie.
- – Dla jeszcze lepszego efektu możesz zastosować nad stolikami oświetlenie punktowe.
Podsumowanie
Jak urządzić restaurację? Przede wszystkim z głową – nie wahaj się skorzystać z pomocy architekta, jeśli nie masz żadnego doświadczenia w urządzaniu wnętrz.
W gastronomii smak to 50% sukcesu, a na 100% składają się m.in. wrażenia wynikające z aranżacji lokalu. Twoja restauracja – wystrój, obsługa, muzyka, zapach – będzie kompleksowo oceniana przez gości nawet na poziomie podświadomym. Zacznij od dobrania koloru i stylu wystroju – od nich zależy to, jakich gości będzie przyciągała restauracja. Nie lekceważ roli oświetlenia. Wybierając kwiaty, pomyśl o alergikach i kwestiach zapachowych. I oczywiście żadnej tandety – goście czekający na posiłek bardzo dokładnie obejrzą dekoracje!