Od kilku lat życie w stylu eko jest nie tylko modne, ale także niezwykle potrzebne naszej planecie. Trend przerodził się zatem w coś, co spokojnie można nazwać filozofią życia. Co ciekawe, jeśli zależy Ci na życiu w zgodzie z naturą, możesz zdecydować się także na zmiany w swoim mieszkaniu. Wtedy z pomocą przychodzi styl eko we wnętrzach. Chcesz poznać go bliżej? Zapraszam do lektury artykułu!
Styl eko we wnętrzach ? skąd się wziął?
Nie da się ukryć, że styl eko we wnętrzach został zaczerpnięty z ideologii, wedle której należy cały czas dążyć do życia w zgodzie z naturą. Może wydawać się to coś nowego, jednak nie do końca tak jest. Aranżacje tego typu zaczęły zyskiwać na popularności już w latach 90. zeszłego wieku. Już wtedy dążono do tego, by w każdym możliwym aspekcie życia minimalizować zagrożenia dla planety i środowiska naturalnego.
Po pewnym czasie trend ten odszedł w niepamięć. W zeszłym roku zaczął jednak powoli wracać i dzięki temu stał się prawdziwym hitem 2022 roku. Jeśli więc myślałeś, że jest to jakieś nowe podejście do wystroju pomieszczeń, teraz już wiesz, że jego początki datuje się na przynajmniej trzydzieści lat wstecz.
Jakie są główne założenia stylu eko we wnętrzach?
Aby dobrze zrozumieć styl eko we wnętrzach, warto poznać jego podstawowe założenia. Większość z nich można jednak sprowadzić do jednej najważniejszej zasady ? należy dążyć do harmonii i korzystać z dobrodziejstw natury. Dzięki temu środowisko w żaden sposób nie ucierpi. Urządzając tego typu mieszkanie, zawsze w pierwszej kolejności korzystaj z tego, co dała sama Matka Natura. Wykorzystuj jej zasoby i unikaj wszystkiego, co sztuczne oraz niebezpieczne dla otaczającego Cię świata.
Nie oznacza to jednak, by przy tym wszystkim całkowicie unikać korzystania z nowoczesnych technologii. Wybieraj jednak te, które przyczyniają się do ochrony przyrody oraz sprawiają, że możesz z nią żyć w synergii oraz harmonii. Brzmi tajemniczo? Spokojnie, zaraz to wszystko dokładnie umówię i wszystko stanie się jasne!
Jak wprowadzić styl eko do swojego mieszkania?
Omawiając założenia stylu eko we wnętrzach, najlepiej od razu bazować na przykładach. Wtedy zrozumienie jego założeń będzie o wiele łatwiejsze. Przy okazji będziesz mieć już idealne wskazówki, dzięki którym rozpoczęcie przygody z eko mieszkaniem stanie się o proste i przyjemne. Jak zatem wprowadzić taki nurt do swojego mieszkania?
Bazuj na naturalnych materiałach
Planując zaaranżowanie mieszkania w duchu eko, należy przede wszystkim pamiętać o naturalnych materiałach. Wykorzystuj maksymalnie to, co daje Ci środowisko. Bazuj więc w swoim wnętrzu głównie na drewnie. To możesz wykorzystać zarówno do budowy domu, jak i jego wystroju. Tworzywo to idealnie prezentuje się na meblach czy elementach wyposażenia. Niekiedy może nawet pojawiać się na dodatkach. Drewno świetnie uzupełnia także bambus oraz rattan. To lżejsze materiały, które wprowadzą do wnętrza nieco świeżości.
W swoim mieszkaniu wykorzystaj także kamień czy szkło. To materiały, które są wspaniałym uzupełnieniem każdego wnętrza. Dodają mu uroku, klasy oraz elegancji, jednak przy okazji są w pełni bezpieczne dla środowiska.
Jeśli natomiast chodzi o dodatki, akcesoria czy drobne elementy wyposażenia, niezastąpiona okaże się bawełna, len czy juta. Z tych materiałów mogą być wyprodukowane zasłony, firany, pościele, narzuty, obrusy, a także koce czy ręczniki. Wszelkie tekstylia, które kupujesz do swojego wnętrza, powinny być pozbawione sztucznych domieszek, np. poliestru. Podczas ich produkcji wytwarza się wiele toksyn, a do tego ciężko poddać je recyklingowi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naturalnych materiałach wykorzystywanych w aranżacji wnętrz, polecam Ci lekturę artykułu https://wyrobysosnowe.pl/naturalne-materialy-we-wnetrzu-postaw-na-rozwiazania-w-stylu-eko. Tam każdy z nich został bardzo szczegółowo opisany. Znajdziesz też wskazówki na temat tego, jak można wykorzystać te tworzywa w swoim domu. Zerknij i zainspiruj się!
Wykorzystuj kolory ziemi
Aby całe wnętrze nabrało charakteru, jednak wciąż ściśle nawiązywało do natury, zastosuj w nim wszelkie barwy kojarzące się z ziemią. Mowa tutaj głównie o zieleniach, beżach oraz brązach. Pomieszczenie stanie się wtedy harmonijne i eleganckie. Wymienione kolory nie powinny być jednak bazą. Jako podstawa najlepiej sprawdzi się biel. Dlaczego?
Odcień ten świetnie rozświetla wszystkie wnętrza. Tym samym minimalizujesz np. rachunki za prąd. Będziesz bowiem potrzebował mniej oświetlenia, co przełoży się na ochronę natury, a także podreperuje Twój domowy budżet.
Czy oznacza to jednak, że wnętrze w stylu eko ma być ponure? Oczywiście, że nie! Możesz wprowadzić do niego wyraźniejsze akcenty, jednak cały czas bazuj na kolorach, które występują w przyrodzie naturalnie. Mogą być to odcienie niebieskiego, czerwieni, różu czy żółtego. Masz pełną dowolność, jednak nie przesadzaj z ich ilością. Cały czas trzymaj się założenia, że w jednym pomieszczeniu powinny przewijać się maksymalnie trzy kolory.
Baw się wzorami nawiązującymi do natury
Jeśli w nurcie eko należy cały czas nawiązywać do natury, w tego typu wnętrzach nie może też zabraknąć typowych wzorów, takich jak liście czy kwiaty. To idealne motywy, które warto powtarzać w wielu różnych miejscach. Świetnie sprawdzają się na pościeli, narzutach i wszelkiego rodzaju tekstyliach.
Równie ciekawie prezentują się w przypadku tapet ? najlepiej oczywiście papierowych i wzmocnionych za pomocą nowoczesnych technologii przyjaznych dla środowiska. Postaw więc na dodatki i dekoracje ze wszystkim, co w jakiś sposób kojarzy Ci się z naturą. Całość uzupełnij żywymi kwiatami oraz roślinami ? najlepiej doniczkowymi. Efekt wow gwarantowany!
Nie bój się nurtu hand made
Skoro cały czas mowa o ekologii, pamiętaj, że w tego typu wnętrzach cenione są wszelkie przedmioty wykonane własnoręcznie. Dzięki temu nurt hand made cudownie się rozwija i znajduje coraz większą ilość sympatyków. Co może być jednak stworzone w ten sposób?
Przede wszystkim będą to wszelkiego rodzaju dekoracje. Wykorzystuj plony natury, by stworzyć ciekawy świąteczny stroik czy dekorację na stół. Stwórz z papieru girlandy, którymi przyozdobisz dziecięcy pokój. Z serwetek wyczaruj natomiast urocze figurki.
Podobnie będzie w przypadku np. mebli. Zamiast wyrzucić starą komodę, przerób ją na nowy model. Pomaluj fronty, wymień uchwyty i podreperuj miejsca, które zdążył już nadszarpnąć duch czasu. Zanim cokolwiek wyniesiesz na śmietnik, zastanów się, czy nie jesteś w stanie nadać tej rzeczy drugiego życia.
Postaw na nowoczesne eko technologie
W mieszkaniu eko nie może zabraknąć także nowoczesnych technologii. Jakich? Jeśli masz dom, rozważ instalację paneli fotowoltaicznych. Na krany zamontuj specjalne nakładki, dzięki którym zmniejsza się zużycie wody. Możesz także wybierać elementy wyposażenia czy materiały budowlane wytwarzane z materiałów poddanych wcześniej recyklingowi. Teraz naprawdę da się zrobić coś z niczego.
Jako ciekawostkę powiem Ci, że powstają już nawet płytki łazienkowe ze skorupek jaj. Oczywiście na razie jest to rozwiązanie słabo dostępne w Polsce, a do tego dość drogie, jednak jest to świetny przykład, że nowoczesne technologie produkcyjne mogą świetnie współgrać z Matką Naturą.
Pamiętaj o minimalizmie
Na koniec zostawiłam jeden dość ważny aspekt. Styl eko we wnętrzach zawsze powinien kojarzyć Ci się z minimalizmem. Nie ma tu bowiem mowy o przesycie czy gromadzeniu elementów, które naprawdę nie są Ci w żaden sposób potrzebne. Zanim coś kupisz, zastanów się kilka razy, czy wykorzystasz to funkcjonalnie w swoim mieszkaniu. Ogranicz ilość dodatków do absolutnego minimum. Przyroda będzie Ci za to wdzięczna.
Kto najlepiej odnajdzie się w eko wnętrzu?
We wnętrzach utrzymanych w stylu eko świetnie powinien odnaleźć się niemalże każdy z nas. Nurt ten jest bardzo harmonijny, lekki i delikatny. Łatwo w takim pomieszczeniu się zrelaksować oraz wyciszyć. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że w pierwszej kolejności powinny skorzystać z niego osoby, które już od dłuższego czasu starają się żyć w zgodzie z naturą. Będzie to idealne uzupełnienie ich starań i walki o środowisko naturalne.
Spodobał Ci się ten trend wnętrzarski?