Róże należą do najpopularniejszych i jednych z najatrakcyjniejszych kwiatów, które zdobią nasze ogrody, działki i parki miejskie. Stanowią jedną z różnorodnych grup i odmian oraz są cenione na całym świecie od wielu wieków.
Róże pnące, to tylko pozorna nazwa, gdyż nie posiadają one organów czepnych, dzięki którym mogłyby trzymać się podpór, przy których rosną. Dlatego tez nie możemy zapominać o ich podwiązywaniu.
Ze względu na swoją urodę i dekoracyjność w czasie kwitnienia, dobrze jest sadzić róże w miejscach widocznych i przestrzennych, gdyż będą znakomicie reprezentowały nasz ogród, jak i ścianę np. domu oczywiście dzięki specjalnym podporom. Można je wykorzystać także w ogrodzie hotelowym – więcej informacji na temat takich aranżacji znajdziesz na https://apartamenty-chotarz.pl/jak-urzadzic-hotelowy-ogrod-najciekawsze-inspiracje/.
Róże pnące sadzimy: przy trejażach, pergolach, przy murach i innych konstrukcjach przestrzennych, mocnych podporach, do których można je umocować, np. drewnianych lub stalowych kratownicach oraz siatkach.
Te zdumiewające kwiaty doskonale wspinają się po drzewach, domach osiągając niebywałe rozmiary! Obecnie istnieje ponad 200 odmian róż pnących. Dzielimy je na dwie podgrupy: Rambler i Climber.
Rambler
Charakteryzują się cienkimi i giętkimi łodygami, które mogą osiągać 4?5 metrów długości.
Przeważnie kwitną tylko raz w roku, za to długo i niezwykle obficie i mają obecnie wiele odmian. Ich kwiaty są drobne, zebrane w bujne kępki kwiatów.
Większość odmian z grupy Rambler kwitnie na początku czerwca, ale istnieją też późniejsze odmiany, które kwitną na początku maja lub pod koniec czerwca. Niektóre odmiany kwitną także późnym latem, jednak mają mniej kwiatów.
Do najpopularniejszych możemy zaliczyć Rambler Bobby James czy różę Rambler Kiftstage.
Rambler Bobby James
Charakteryzuje się silnym, wybujałym wzrostem, rosną pionowo i mają sztywne pędy, które osiągają od 2 do 3 metrów wysokości. Z tego względu wymagają dużo miejsca w ogrodzie. Przeważnie powtarzają kwitnienie i rozwijają duże bukiety białych kwiatów. Doskonale czują się w półcieniu.
Pokrewne odmiany: Baltimore Belle, Apple Blossom, Brenda Colvin, Lykkefund.
Trzeba pamiętać, że róże typu Rambler kwitną bardzo obficie, ale na zeszłorocznych pędach, co oznacza, że nie możemy ich wiosną zbyt silnie przycinać, ponieważ nie będą kwitnąć.
Po zimie usuwamy tylko te pędy, które są przemarznięte, zaschnięte oraz z objawami chorób, a skracamy pędy uszkodzone
Rambler Kiftsgate
Należy do jednej z największych na świecie, osiąga do ok. 24 m wysokości i 9 m szerokości. Charakteryzuje się tym, że rozkwita w dużych grupach, pojedynczo, jaki i masowo kwiaty daje w lipiec ? sierpień.
Odmiany ze zwiększonym wzrostem świetnie nadają się do ukształtowania różanych, pergoli, kratownic czy siatek oraz innych powierzchni pionowych. Rozkwita w dużych grupach, osiąga wysokość 760-1220 cm, kwitnie tylko raz i nie jest podatna na choroby, o delikatnym i subtelnym zapachu. Kwiaty pojedyncze o delikatnym i subtelnym zapachu kremowo-białe, średnicy 3 cm.
Możemy sadzić ją przy dużych drzewach, dobrze znosi półcień. Pokrewne odmiany: Amadeus, Jasmina, Dortmund, Eden Rose, Aloha.
Climber
Róże pnące z tej grupy mają sztywne grube pędy, a ich długość może osiągać niekiedy 2?3 m. Charakterystyczne dla tej odmiany jest to, że pną się pionowo.
Climbers mają przeważnie duże i wielobarwne, intensywnie pachnące kwiaty osadzone na pędach pojedynczo lub zebrane w kwiatostany. Większość z nich powtarza kwitnienie późnym latem lub na początku jesieni, są też odmiany, które bezustannie kwitną.
Do najbardziej znanych odmian należą: ?Goldstern? i ?Sympathie? ? tworzą krótsze pędy (do 2?3 m długości), ich odporność na mróz jest nieco mniejsza, niż w przypadku innych odmian, powtarzają kwitnienie.
Inna odmiana to ?Flammentanz?? ich pędy osiągają długość do 5 m, kwitną raz w roku i są wyjątkowo odporne na mróz. Jeszcze więcej ciekawych ogrodowych krzewów poznasz z artykułu https://domy-gdynia.pl/krzewy-kwitnace-do-ogrodu-na-jakie-warto-postawic.
Warto również zaznaczyć, że róże pnące mają mniejsze wymagania glebowe niż pozostałe gatunki róż, za to są bardziej narażone na szkodniki, które żerują na liściach i pędach.