Wiele osób uważa, że sercem domu jest kuchnia. W końcu to tam najłatwiej mogą spotykać się poszczególni domownicy. Nieco inaczej jest jednak w domach i mieszkaniach, które posiadają jadalnię. To właśnie tam często przenosi się bowiem centrum życia rodzinnego czy towarzyskiego.
Spędzanie wspólnego czasu przy spożywaniu posiłków umacnia rodzinne więzi. Ważne jednak, by celebrować te momenty w pełnym komforcie. Do tego potrzebne jest odpowiednie wyposażenie pomieszczenia. Szczególnie ważne będą krzesła do jadalni. Na jaki model warto się zdecydować?
Wygodne krzesła do jadalni – najważniejsze cechy
Krzesła do jadalni powinny spełniać dwa najważniejsze założenia. Po pierwsze, muszą gwarantować komfort i wygodę w czasie jedzenia. Po drugie, muszą dobrze pasować do wystroju wnętrza – zwłaszcza do stołu. Wbrew pozorom ma przy tym znaczenie, czy stawiamy na stoły drewniane okrągłe, klasyczne prostokątne meble, czy też na designerskie stoły ze szkła i metalu.
Funkcjonalne krzesła do jadalni – o czym pamiętać?
Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest wysokość siedziska. Liczy się to, jak wysoko znajduje się nad ziemią, ale także jaka przerwa dzieli je od stołowego blatu.
W tym pierwszym przypadku najlepiej, gdy siedzisko krzesła unosi się około 45 centymetrów. Górna granica to pół metra – nawet wysokim osobom nie będą potrzebne wyższe krzesła. Od blatu powinno je z kolei dzielić około 30 centymetrów. Taka przerwa pozwoli na komfort nawet osobom o nieco większej tuszy.
Do tego należy dołożyć wysokość oparcia krzeseł. Tutaj również punktem odniesienia będzie stół. Krzesła powinny być od niego tylko nieco wyższe. Wtedy nie tylko dobrze komponują się wizualnie, ale zapewniają także wygodne oparcie dla pleców.
Trzeba też podjąć decyzję o liczbie krzeseł, jakie będą znajdować się przy stole. To właśnie ich rozmieszczenie w dużym stopniu wpływa bowiem na komfort przy jedzeniu. Przyjmuje się, że na jedną osobę powinno przypadać około 60 centymetrów przy stole. Krzesła muszą być rozłożone tak, by zapewnić tę przestrzeń – nie ma sensu upychanie ich ciaśniej. Wtedy trudno będzie odpowiednio zachować się przy stole. Zasady kultury przy jedzeniu lepiej poznasz tutaj: https://wnetrzadlaciebie.com/sztucce-jak-ukladac-po-jedzeniu.
Jak dopasować krzesła do stołu?
Wizualne dopasowanie krzeseł do stołu jest równie ważne. O wysokości oparcia już wspomnieliśmy – jeśli krzesła do jadalni będą zbyt wysokie, stół będzie odbierany w niekorzystnym świetle. Do tego całe wnętrze będzie nieco przytłoczone.
Warto stawiać na jednolite kompozycje. Z jasnym drewnianym stołem będą współgrać krzesła wykonane z podobnego surowca. Okrągły stół sprzyja krzesłom o łagodniejszych kształtach, prostokątny – tym o nieco bardziej ostrych zakończeniach. Z kolei stoły z przeszkleniami czy metalowymi nogami proszą się o towarzystwo modernistycznych krzeseł.
Krzesła do jadalni – rodzaje
Przy wyborze krzeseł skupiamy się zwykle na dwóch ważnych grupach mebli. Pierwsza, bardziej klasyczna, to krzesła drewniane do jadalni. W drugiej znajdują się modele tapicerowane. Oba te rodzaje krzeseł mają swoje atuty.
Drewniane krzesła – jakie są ich największe zalety?
Drewniane krzesła są tradycyjnym rozwiązaniem. To właśnie one dawna stanowią stały element wyposażenia niemal wszystkich mieszkań. W jadalni świetnie skomponują się z drewnianym stołem. Są niezwykle uniwersalne, dobrze wpiszą się w wiele aranżacji – w styl eko, skandynawski, minimalistyczny czy rustykalny.
Atutem drewnianych krzeseł z pewnością jest również ich trwałość. Modele wykonane z drewna wysokiej jakości nie tylko nic nie stracą wraz z upływem lat. Wręcz przeciwnie – drewno będzie szlachetnieć.
Krzesła drewniane często są również rozwiązaniem lekkim, a do tego ekologicznym. Dają spore aranżacyjne pole do popisu – jeśli wybierzemy model z elementami z metalu, świetnie sprawdzą się również w modernistycznych wnętrzach.
Krzesła tapicerowane – kiedy się na nie zdecydować?
Alternatywą są przede wszystkim krzesłą tapicerowane. Wyróżniają się tkaniną obiciową. W jadalni sprawdzą się szczególnie modele skórzane oraz welurowe. Te pierwsze łatwiej wyczyścić, skóra z czasem może się jednak nieco naciągać. Te drugie dla wielu osób są natomiast bardziej miękkie.
Tapicerowane krzesła do jadalni to bowiem gwarancja wygody na wysokim poziomie. Tkaniny obiciowe otwierają również większe pole do popisu z kolorami niż krzesła drewniane. Można je dopasować do koloru ścian czy dodatków w jadalni.
Krzesła tapicerowane mają jednak również wady. Z pewnością są mniej trwałe niż drewniane modele i łatwiej podatne na zamówienia. Ich obicia mogą przesiąknąć zapachem potraw, dlatego warto rozważyć siedziska z wymienianymi pokrowcami.